Tipy na výlet

Rádi byste více poznali Rokycany a jeho okolí? Pak čtěte dále, tato sekce vám poradí, jaká další místa byste měli v této oblasti jednoznačně navštívit. Přímo ve městě Rokycany stojí za vidění nádherné náměstí s řadou městských domů,mariánským sloupem, barokním děkanství, okázalou radnicí a kostelem Panny Marie Sněžné. V Rokycanech rovněž můžete vidět také zbytky hradeb či navštívit muzeum vojenské techniky.

Kostel Panny Marie Sněžné

Rokycanská radniceDominantou Rokycan je jednoznačně kostel Panny Marie Sněžné neboli děkanský kostel. Jeho existence je zmiňována s prvními doloženým zprávami o městě z roku 1110. Dnešní kostel však nese znaky vysoké gotické stavby.

Rokycanská radnice

Dalším skvostem Rokycan je radnice - dvoupatrová barokní budova s čtyřbokou věží, která byla vystavěna v letech 1804 - 1808 podle plánů J. Palliardiho. V této radnici je k vidění pamětní deska rokycanského rodáka Mistra Jana Rokycany. V západním křídle prvního poschodí je 16 m dlouhá obřadní síň, které vévodí obraz čedského malíře Alfonse Muchy. V předsálí pak můžete obdivovat precizní práci tehdejších hodinářů.

Rokycanské koupaliště

Pro milovníky slunce, vody, odpočinku a relaxace doporučujeme navštívit koupaliště přímo v Rokycanech. Tento komplex si oproti jiným běžným koupalištím uchovává ve značné míře přírodní ráz. Je to tím, že nemá typický obdélníkový tvar ani umělé okolí. Tento rekreační areál nabízí obrovskou vodní plochu s malým kulatým ostrůvkem uprostřed. Koupaliště je vhodné jak pro dospělé tak i pro děti. Na své si zde přijde opravdu každý.

Park u Plzeňské brány

I v centru Rokycan se můžete ocitnout v klidném prostředí, který nabízí park u Plzeňské brány. Při návštěvě na vás dýchne jak historie, tak i moderna. Tento park se nachází u kostela Nejsvětlejší Trojice a z části je vybudován na starém hřibově, o čemž svědčí několik významných náhrobků, zrekonstruovaná márnice a Fitzova hrobka. Všechny tyto prvky nepůsobí nijak nevhodně. Naopak dodávají místu určité tajemno a půvab. To vše je doplněno o několik moderních prvků, jako je fontána ve stavu stuhy či lavička labyrint.

Zajímavá místa v okolí Rokycan

Zámek KozelMimo samotné město je k vidění velké množství památek. Pokud se tedy pobýváte v Rokycanech, pak jednoznačně doporučujeme navštívit zámek Kozel, zříceninu Radyni, zámek Zbiroh nebo vrch Žďár či Kotel. 

Zámek Kozel

Každý, kdo zavítá do Plzeňského kraje, by měl navštívit nejoblíbenější a nejnavštěvovanější zámek Kozel, který se nachází kousek od obce Šťáhlavy. V interiéru klasicistního zámku si návštěvník může vychutnat stálou expozici od Oldřicha J. Blažíčka. Ve venkovních prostorách se zase může projít rozsáhlým a upraveným parkem, nebo se projet po zámeckém rybníku v loďce. Na zámek se lze dostat mnoha způsoby – na kole, autem, vlakem nebo pěšky (z Rokycan je to cca 15 km).

Zřícenina Radyně

Další památkou, která je v Plzeňském kraji velmi navštěvovaná, je zřícenina Radyně, která se nachází mezi Plzní a Starým Plzencem. Tento hrad byl postaven již ve 14. století za vlády českého krále a císaře Římské říše Karla IV. Z někdejšího hradu dnes stojí pouze obvodové zdi s oběma věžemi.Z vrcholu přístupné věže si vychutnáte krásný pohled na široké okolí a další památky, jako je hrad Přimda, zámek Kozel či Starý Plzenec s rotundou sv. Petra a Pavla.

Zámek Zbiroh

Dalším zámkem, který stojí za shlédnutí, je krásný novorenesanční zámek Zbiroh nacházející se ve stejnojmenném městečku. Pokud plánujete vyrazit na zámek autem, zabere vám to zhruba 1/2 hodiny času. Na zámek Zbiroh lze však vyrazit také na celodenní výlet na kole. Na zbirožském zámku budete provedeni historií od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin. Na zámku pak bývá také doprovod kejklířů, muzikantů a tanečnic, díky kterým okusíte atmosféru středověku a můžete zde ochutnat i dobové pokrmy.

Vrch Žďár

Mezi Kamenným Újezdem u Rokycan a Dobřívem se nachází vrchol Žďár, který je zajímavý svými pověstmi, pozůstatky kamenných valů i mnoho jiných přírodních atraktivit. Samotný vrchol je přírodní rezervací, takže se zde můžete dotknout majestátných skla zvaných Malý a Velký oltář, ze kterých je fascinující výhled do okolní krajiny. Při procházce by vám nemělo uniknout 10 obnovených průzračných studánek s odpočinkovým místem.

Pro milovníky výšek

Vrch KotelPatříte-li k milovníkům výšek a přírody, doporučujeme navštívit nedalekou vrch Kotel, který se nachází jižně od Rokycan. V roce 1895 na tomto vrchu stála 25 m vysoká dřevěná rozhledna s názvem Krásná vyhlídka. Bohužel však byla v roce 1909 z bezpečnostních důvodů stržena. V roce 2014 však byla na tomto místě postavena nová ocelová rozhledna válcové konstrukce s točitým schodištěm. Rozhledna je postavena v nadmořské výšce 575 m.n.m. a měří 28 m.

Nemáte-li strach z výšek, pak tato rozhledna rozhodně stojí za návštěvu. Z nejvýše umístěné vyhlídkové plošiny uvidíte nádherný výhled do blízkého ai širokého okolí. Za dobrého počasí lze vidět vrcholy Brd, Českého lesa, Šumavy, Krušných hor a Českého středohoří.